piatok, septembra 08, 2006

International Students&Concordia University

Bon jour everybody!

Iste si pamätáte na deň, keď Vás ako malých šesť ročných faganov viedla mamička za ruku do školy a Vy ste sa nesmierne tešili, pretože ste ešte netušili, čo Vás tam čaká. Takisto ste sa tešili na univerzitu a rovnako ste netušili, čo Vás tam čaká. Takisto som sa cítil ja, keď som minulý týždeň stál s mapou Montrealu, mapou campusu a s malou príručkou formátu A5 s veľkým nápisom "Handbook for International Students" v ruke, pred obrovitánskou budovou s názvom Concordia University - Hall Building. Cítil som sa taký maličký a bol som taký napätý, ako pred 14rokmi ... a to som nevedel, čo ma tam čaká.

Po absolvovaní všetkých možných session ohľadne školy a organizácie a pod. nadišiel ten deň, keď sme sa všetci zahraničný stretli v jednej šále pod záštitou organizácie CISA. Ešte som nevidel 500 ľudí robiť v prednáškovej miestnosti mexické vlny, ale všetko je raz poprvé :). V rámci zbližovania sa medzi sebou sme všetci spoločne, s menom a krajinou na cedulke na hrudi, vyrazili na terasu na barbeque, na pivo a na colu. Výsledkom bola neuveriteľný počet ľudí na školskej terase, ktorý si zízali na prsia. Vzhľadom na môj krasopis sa občas ľudia dokonca zastavovali, aby rozlúštili ťažký nápis Czech, Prague*. Tak sa stalo, že som za jeden vešer spoznal skoro celý svet. Pokecal som si s ľuďmi od Tokia až po Minessotu. Zistil som, že Číňania hrávajú fotbal :) a že vedia kto je Nedvěd a dokonca sú fanúšikmi českých futbalistov, že komický prízvuk komisára z Ružového pantera je francúzom úplne vlastný a že v USA môžete vlastniť zbraň od 18tich, ale piť od 21 (funny country) a že som tu jediný zástupca strednej Európy. Mimochodom, ak niekoho napadlo, že sme tam len ožrali a nažrali(až teraz som si uvedomil spoločný základ týchto slov), tak ho musím vyviezť z omylu. Kanaďania predávajú najlacnejšie pivo so zľavou pre študentov za 2$/2dc na verejnej akcii a to pri tom ani zďaleka nie je chutné.

Aby sme si náhodou nemysleli, že v Kanade bude len zábava, tak nám v utorok začala škola. Školský rok je rozdelený na tri trimestre a tak tu absolvujem dve skúškové obdobia. Skúškové obdobie podobne ako vo Francúzsku má len jeden týždeň a začína hneď po absolvovaní predmetov. Vraj sa stáva, že máte pár skúšok za deň a pod. Som preto veľmi zvedavý na náročnosť. Hodiny sú rozdelené na lectures, tutorials a labs a rozvrh mám pri piatich zapísaných predmetoch rovnaký ako na ČVUTe pri dobre napratanom semestri. Diverzita mesta sa samozrejme odrazila aj v škole a tak ma učí množstvo chabo anglicky hovoriacich Iráncov. Občas je to celkom sranda, ako skonštatoval jeden americký kamarát, je vtipné občas sledovať anglicky sa rozprávajúcich študentov, ktorý si navzájom nerozumejú, ale ešte neprišli na to, že každý hovorí o niečom inom.

Profesorom nevadí meškanie, môžete piť pokojne kafé a sú rovnako nudní ako tí naši. V škole sa teda cítim ako na ČVUTe, až na to, že prednášky sú v skupinkách po 30ľudí a nie také hromadné. To znamená, že učiteľ si Vás skôr zapamätá a nemôžete toľko vyrušovať ;). Rozdiel som pocítil aj v spôsobe výuky, všetko je tu totiž rozoberané postupne a od základov. Nestalo sa, že by niekto rátal s tým, že to už dávno viete a tak nie ste hodení do niečoho, o čom ste v živote nepočuli. Na druhej strane mám občas pocit, že vyučujúci nás ma za blbých. Horšie je, že Vás naozaj nútia učiť sa priebežne a pripravovať sa na hodiny, ak chcete absolvovať. K tomu patria aj skriptá, ktoré su tu skoro povinnosť. Jedna kniha však stojí od 99$ použitá a tak som vďačný Webster Library, že má otvorené aj cez víkendy a do polnoci :).

Tak to je na dnes všetko, tak sa majte pekne a take care! ;)

Žiadne komentáre: